Zdolność substancji proszkowych do tabletkowania jest uzależniona od różnych własności surowca, takich jak rozmiar i rozrzut wielkości cząstek, gęstość nasypowa, czy kąt usypu. Na podstawie wspomnianych parametrów dokonujemy oceny przydatności surowców do wykorzystania w tabletkach.
Analiza wielkości cząstek (granulometria):
Analiza sitowa, jest jedną z metod wykorzystywanych do oceny rozkładu wielkości cząstek proszków. Technika ta polega na przesiewaniu proszku/granulatu przez zestaw sit o różnej wielkości oczek i zbieraniu frakcji o określonym rozmiarze. Pomiar mas poszczególnych frakcji pozwala wnioskować o ich procentowej zawartości w całkowitej masie proszku, a tym samym o jego właściwościach homogennych. Wraz ze spadkiem homogenności rośnie tendencja proszków do rozwarstwiania na poszczególne frakcje. Rozrzut wielkości cząstek w surowcach proszkowych jest najczęściej podawany w skali mesh.
Gęstość nasypowa:
Gęstość nasypową substancji proszkowych definiuje się jako stosunek masy do objętości luźno nasypanej próbki proszku.
Istotnym parametrem związanym z gęstością nasypową jest współczynnik Hausnera stanowiący miarę zdolności proszku do osiadania. Parametr ten to inaczej stosunek objętości próbki nieubitej do końcowej objętości próbki po ubiciu.. Pomiary współczynnika Hausnera dostarczają nam informacji na temat podatności substancji proszkowej na zagęszczanie. Dla surowców o wysokiej sypkości wartości gęstości nasypowej przed i po ubiciu są zbliżone, a współczynnik Hausnera jest bliski 1.
Substancje o wysokiej gęstości nasypowej znajdują zastosowania między innymi jako surowce do przygotowywania tabletek. Z kolei granulaty i proszki charakteryzujące się niższą gęstością nasypową lepiej będą się sprawdzać do zastosowań w kapsułkach.
Kąt usypu:
Pomiar kąta usypu jest jednym ze sposobów określania płynności substancji proszkowej. Wysoka zdolność do płynięcia jest istotnym parametrem, ponieważ wpływa na równomierne rozprowadzanie substancji proszkowej i ułatwia pracę z surowcem, np podczas przesypywania.