Badania przechowalnicze suplementów diety są jednym z podstawowych elementów etapu projektowania produktu, tak aby zapewnić odpowiednią jakość przez cały okres ważności. Prowadzone analizy oceniają produkt i ewentualne zmiany w trakcie magazynowania, głównie opierając się na czystości mikrobiologicznej, właściwościach fizyko-chemiczne a także cechach organoleptycznych. Zakres oceny jest ustalany indywidualnie dla każdego z produktów. Główne czynniki mogące mieć wpływ na trwałość to między innymi temperatura i wilgotność środowiska, wpływ światła i promieniowania.
Badania stresowe
W odniesieniu do substancji leczniczych wymagania dla prowadzonych badań trwałości są ściśle sprecyzowane. Jednak, w przypadku suplementów diety nie zostały opracowane dokładne wytyczne, dlatego też rynek wykorzystuje następujące zalecenia dedykowane dla przemysłu farmaceutycznego:
- zawartość substancji powinna wynosić co najmniej 90% deklarowanej ilości,
- stężenie ewentualnie występujących produktów rozkładu nie może przekraczać bezpiecznego poziomu,
- dostępność biologiczna substancji leczniczej nie może ulegać zmianie,
- wygląd i smak nie może wykazywać istotnych zmian.
Rodzaje badań przechowalniczych
Badania długookresowe
Zalecane warunki magazynowania, w przedziale czasu określonym dla zbadania okresu ważności, proponowanego lub zatwierdzonego.
Badania przyspieszone
Wykonywane w nasilonych i niekorzystnych warunkach środowiskowych.
Badania stresowe
Wykonywane w warunkach bardziej drastycznych niż badaniach przyspieszonych.
Wśród badań przechowalniczych wyróżnia się bezpośrednie, przyśpieszone oraz rzadziej wspomniane badania stresowe. W badaniach bezpośrednich produkt jest przechowywany w zalecanych warunkach w celu potwierdzenia okresu przydatności do spożycia. Proces ten jest jednak długotrwałym, zwykle 2-3 lata. Aby skrócić czas stosuje się metodę przyspieszoną. Modeluje ona rzeczywisty okres przechowywania dzięki zaostrzeniu wybranych warunków przechowywania, zwykle poprzez podwyższoną temperaturę oraz wilgotność. Zwiększona kinetyka przemian chemicznych oraz optymalnie dostosowane warunki do wzrostu mikroorganizmów pozwalają ocenić zasięg i kierunek zmian zachodzących w produkcie. Dzięki temu, możliwa jest weryfikacja bezpieczeństwa i jakości produktów, a także ocenę stabilności podczas krótkotrwałych odchyleń od zalecanych warunków przechowywania, jakie mogą wystąpić na przykład podczas transportu.
Trzecim rodzajem badań przechowalniczych są badania stresowe. Są one częścią etapu rozwoju produktu i prowadzone są w trudniejszych warunkach niż badania przyspieszone. Ich dużą zaletą jest krótki czas prowadzonych analiz. Mają na celu rozpoznanie profilu potencjalnych zanieczyszczeń i ustalenie mechanizmu degradacji. Często uzyskane wyniki stanowią punkt wyjścia do dalszych modyfikacji produktu. Również pomagają w określeniu parametrów środowiskowych w jakich należy przeprowadzić dalsze badania przechowalnicze i ustalić odpowiednie zalecenia dotyczące magazynowania. Warunki i czas prowadzonych eksperymentów są dopasowywane do potrzeb, dzięki czemu istnieje możliwość dokładnego zbadania produktu w każdym środowisku.
Centrum Badań Suplementów i Farmaceutyków prowadzi badania stresowe dla substancji aktywnych oraz gotowych suplementów diety. Oferujemy indywidualnie podejście zorientowane na potrzeby producentów oraz w oparciu o charakterystyki produktów.